Скијање

Скиање је јако популаран и здрав спорт.Боравак на чистом планинском ваздуху окрепљује наш организам и јача имунитет.Скијање није јефтин спорт. Поребна вам је ски опрема ,скије панцерице штапови , кацига , наочаре.Све ово може да се позајми од комшија или изнајми на планини.Најбоље је кад имаш своју опрему.

Па да почнемо редом , чизма или панцерица је један од најважнијих делова ски опреме .Треба да буде топла и удобна , и да својом чврстином чува наше ноге а уједно да буде тврда веза са скијама.Није добро да чизма буде неколико бројева већа, то је најчешћа грека родитеља који мисле да ће се тако обезбедити за неколико година да не мењају цизме свом детету.

Кацига , за децу обавезна а врло потребна и за све остале скијаше.Нису ретки падови директно на главу ,а да не причамо о могућем судару са другим скијашима на стази.Споља од тврде пластике унутра мекана , удобна , греје уши и главу.

Штапови ,, почетници лакше уче без њих али касније саставни део опреме сваког скијаша.направљени су од алуминијума , лаки су и танки.Имају рукохват од гуме или пластике , део који се налази при крају стапа и спречава да пропадне дубоко у снег се зове крпља.Модерни штапови су направљени од карбона , користе их такмичари , јаки су и лагани.

Скије, данас се користе карвинг скије које су на врху и на крају широке а у средини су уже.То омогућава олакшано скретање.постоје следећи произвођачи скија,фишер , атомик, елан , саломон, россињол, хеад,

Ученици трећег један су искористили снег да начине преве кораке на скијама. Радост и срећа нису мањкали, а првим корацима на скијама ће неки од њих трајно упловити у свет овог фантастичног белог спорта.