Крв живот значи

Ученица наше школе, Јања Живковић, освојила је прво место на литерарном конкурсу    „ Крв живот значи “.

Крв живот значи

Дати себе, без очекивања да нешто добијемо заузврат, то је љубав, она најређа, безусловна. Управо због тога требало би нарочито да ценимо осећање код других, али и када га сами доживимо. Требало би га неговати и охрабривати, примати му и показивати шта све оно може да постигне , како би доброта могла, макар на тренутак да промени свет, макар мало да учини, биће довољно. Такав циљ чини се вредним борбе за живот, за осмех, за љубав...

Када имамо то у виду, питамо се шта заправо можемо да променимо. Сви имамо људе које волимо и оне за које смо спремни да нешто учинимо, али чини се да интересовање већине нас даље од тога не иде. То је с обзиром на данашњи начин живота, разумљиво. Ипак, скоро свакодневно чујемо приче и о болеснима, поготово деци, које нас дирају али мислимо шта ту можемо да учинимо. То је више од лекара, среће, Бога... Такође, често чујемо приче и о „необичним“ људима који спасавају друге, брину за друге ван уобичајених оквира, такозваним „обичним херојима“. Да ли нас те приче изненађују? Понекад. Да ли би требало? Не, јер би требало да и даље верујемо једни у друге, јер свако од нас може помоћи другом. Иако се то нама чини мало, наша помоћ уопште није занемарљива. Јер наше мало може некоме живот значи. Дати крв, је у случају да смо здрави један од најлакших начина да помогнемо, било онима који тренутно нису добро, или онима којима је нажалост, болест трајно стање. Та крв се користи при операцијама и трансфузијама свима онима којима је живот угрожен недостатком, ове, за живот пресудне течности. Дати крв значи дати наду, пружити руку, олакшати бол, спасити живот.

Дати крв значи бити племенит, вратити веру у добро у људима, бити херој. Значи променити свет. То значи, дати, без очекивања да нешто добијемо заузврат. Волети људе, помоћи непознатом човеку, јер крв живот значи.

Јања Живковић 6/3